Хрватската Дирекција за цивилна заштита објави дека е издадено предупредување за опасни временски феномени за округот Загреб, градот Загреб, крапиите-Загорје, Вараждин, Мешимурје и Копривница-Крижевци.

Причина за таквото предупредување е изразениот систем на грмотевици, што се движи кон североисток, а најверојатно е проследен со град и силен ветер. Можен е пороен дожд за пократко време.

Од Дирекцијата информираат дека системот на громови е над Истра и се движи кон Словенија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.