Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 212 случаи со корона вирус, а биле тестирани 4.575 луѓе.

Активни се 1.333, меѓу кои 271 пациенти во болница од кои пак 25 на респиратор.

Починаа тројца.

До денеска забележани се 16.007 заболени, починаа 269, а оздравеа 14.405 луѓе.

Во самоизолација се 9.257 лица.

До денеска тестирани се 289.024 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.