Бројот на починати од Ковид-19 на дневно ниво во Грција и понатаму е висок, а во изминатите 24 часа се регистрирани 98 смртни случаи. Сепак, намален е бројот на новозаразрени

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција, регистрирани се 1.383 нови случаи, од кои 305 се во Солун, а 260 во Атина.

Приклучени на апарати, во грчките болници се 594 пациенти 18 помалку од вчера.

Од почетокот на епидемијата во Грција има 114.568 позитивни случаи на Ковид-19 и 2.804 починати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.