Грција денеска пријави 841 нов случај на коронавирус, додека 10 лица починале како резултат на оваа инфекција.

Од вкупниот број заразени 76 се поврзани со познати жаришта, а 43 се регистрирани на граничните премини, пренесува грчката агенција АНА.

Од почетокот на пандемијата во Грција, 29.057 лица се заразиле со коронавирус, а вкупниот број на смртни случаи достигна 559 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.