Грчките здравствени власти објавија до вторник 61.139 случаи на коронавирус потврдени во седмицата од 31 октомври до 6 ноември. Се зголемува и вирусното оптоварување. Во регионот Атика има пораст од 69%.

Бројот на починати од коронавирус регистрирани во истиот период изнесува 134.

Интубираните пациенти со Ковид во болниците низ земјата изнесуваа 89 на 6 ноември.

Според неделниот билтен на Националната организација за јавно здравје на Грција (EODY) за текот на пандемијата, 61.139 случаи на коронавирус се еквивалентни на 5.860 случаи на коронавирус на 1 милион луѓе (неделна промена: +14% ).

25% од новите неделни инфекции се реинфекции.

Сите потврдени инфекции од почетокот на пандемијата се 5.250.288.

Вкупно 1.460 пациенти со Ковид-19 биле примени во болница во текот на неделата од 31 октомври до 6 ноември, додека вкупниот број на пациенти со Ковид-19 отпуштени од болниците за истата недела бил 1.246 (178 како неделен просек, или -23% во споредба со претходната недела).

Дополнително, 89 болнички пациенти биле на вентилатори на 6 ноември. Нивната средна возраст е 76 години и 98,9% имаат основна состојба и/или се на возраст од 70 или повеќе години.

Во текот на неделата од 31 октомври до 6 ноември имаше и 134 смртни случаи од Ковид-19, или 13 смртни случаи на 1 милион луѓе (неделна промена: -19%), со што вкупниот број на жртви на пандемијата од почетокот на пандемијата се искачи на 33.888.

Од луѓето кои починале, 96,1% имале основна состојба и/или биле на возраст од 70 или повеќе години.

Просечната возраст на заразените била 39 години, а на починатите 80 години.

Бројот на откриени нови подмутации BQ1 и BQ1.1. достигна 26 во референтната недела. Омикрон 5 останува преовладувачка мутација кај 95% од новите инфекции.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.