Пожарот од големи размери што избувна во понеделникот кај Горњи Сегет Горњи, недалеку од Трогир, Хрватска, беше делумно локализиран од пожарникарите. До полноќ изгореа околу 800 хектари, претежно ниска и борова шума, објави денеска оперативниот противпожарен центар во Сплит.

Екстремните горештини го зафатија целиот Балкан веќе една недела, а се очекува температурите до 46 Целзиусови степени да опстојуваат барем до петок. Во исто време, полуостровот се соочува и со големи пожари, кои зафатија делови од Македонија, за кои Словенија веќе понуди помош. С still уште беснеат пожари во централна Грција и на нивните острови, а пожари беснеат и во Италија и Шпанија, а пожарите продолжуваат во Турција седум дена.

Главниот командант на хрватската противпожарна бригада, Славко Туцаковиќ, денеска за хрватските медиуми изјави дека ситуацијата на терен сега е многу поповолна отколку што беше синоќа, кога во одреден момент дури и на куќите им се закануваше пожар. Со брзата интервенција на дополнителни пожарникари, пожарот бил локализиран на време и куќите биле спасени без да се евакуираат жителите, рече тој.

Во пожарот, кој во понеделникот го разнесе силен ветер, изгоре стара куќа и камп приколка, објави денеска регионалната телевизија Н1. До раните утрински часови, дел од јадранскиот автопат во близина на Трогир беше затворен поради пожарот. Во понеделникот чадот исто така го парализира сообраќајот на сплитскиот аеродром.

Денес на терен има околу 170 пожарникари со 50 возила и 25 хрватски војници. На пожарникарите и понатаму им помагаат противпожарни авиони. Јужната и западната страна на пожарот се под контрола, но не и северната.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.