Здравствените власти во Црна Гора денеска забележаа 216 новозаразени со коронавирус, што е нов дневен рекорд кој црногорските епидемиолози го очекуваа по политичките митинзи пред и по парламентарните избори на 30 август.

Според црногорскиот институт за јавно здравје, во последните 24 часа биле тестирани 839 лица и секој четврти имал позитивен резултат.

Регистрирани се три смртни случаи на позитивни пациенти, така што од почетокот на пандемијата во Црна Гора, 112 лица починале од компликации со коронавирус.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.