Пратеникот на опозицискиот Демократски фронт (ДФ) Милан Кнежевиќ е осуден на четири месеци домашен притвор, а неговите колеги Марина Јочиќ, Бранко Радуловиќ и Милутин Ѓукановиќ на условна казна поради насилно однесување со пратениците на Демократската партија на социјалистите (ДПС) пред две години во Собранието на Црна Гора.
Тоа е првостепена пресуда, со можност за жалба.

На 15 февруари 2017 година, откако беше укинат имунитетот на пратениците Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ, тие влегоа во Собранието на Црна Гора и ги нападнаа пратениците на ДПС, навредувајќи ги и туркајќи ги, а имаше и туркање пратеници од ДФ, како и полицијата.

Од ДФ претходно соопштија дека сметаат дека процесот е „политички монтиран“.

Тоа време тие ја бојкотираа работата на Парламентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.