Од денеска основните видови леб во Црна Гора ќе чинат 65 центи, што е за 30 отсто повеќе од досега. Лебот досега чинеше 50 центи.

Група производители на пекари при Стопанската комора на Црна Гора одлучија по празниците да ги зголемат цените на основниот вид леб.

На крајот на декември, црногорското Министерство за економски развој објави дека ќе предложи бесплатно формирање на цените на белиот леб почнувајќи од 1 јануари 2022 година.

Тоа значи дека јулската регулатива за ограничување на цените повеќе не е во сила и дека пекарите и трговците ќе можат сами да ги формираат цените на оваа основна намирница, како што беше и претходно.

Во јули, Владата ја ограничи цената на белиот леб од 500 до 600 грама на 50 центи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.