Во Бугарија расте бројот на новозаразени со коронавирусот, откако во последните 24 часа се регистрирани 330 нови случаи.Тестирани се 3.686 луѓе, а починале уште три лица. Вчера беа регистрирани 240 нови случаи, а завчера, 188.Во изминатото деноноќие оздравеле 63 лица.

Во болниците се лекуваат 525 пациенти, од кои 28 се на интензивна нега. Од почетокот на пандемијата во Бугарија се регистрирани вкупно 6.672 заразени, од кои 262 починале. Во моментов, активни се над три илјади случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.