Во Босна и Херцеговина, во понеделникот се потврдени 540 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е помалку од минатонеделните дневни записи, но бројот на примероци тестирани во таа земја за време на викендот е исто така нешто помал.

Во изминатите 24 часа беа извршени тестови на 1755 примероци, а инфекцијата беше откриена кај 285 лица од Федерацијата БиХ и во 255 од Република Српска.

Меѓу 13-те заразени лица кои починаа, шестмина починаа во болница во Мостар, а станува збор за постари мажи.

Мостар е меѓу градовите со најголем број новозаразени, бидејќи минатиот викенд таму беа потврдени 156 случаи. Во Бања Лука, инфекцијата е потврдена кај 101 лице од неделата, а во Сараево имало 103 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.