Во изминатите 24 часа, во БиХ се евидентирани 73 смртни случаи на ковид-19 и 997 новозаболени лица, сооопштија од Заводот за јавно здравје.

Нови случаи се регистрирани во сите кантонио на Федерацијата, освен во кантон 10. Досега се направени 226.977 тестови на ковид-19, а вирусот е потврден кај вкупно 39.945 лица.

Заклучно со денешниот ден, во БиХ се оздравени 21.856 пациенти, а како активни случаи во земјата се водат 17.107. Вкупниот број, пак, на смртни случаи на ниво на Федерацијата е 983 од кои 652 мажи и 331 жена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.