Во Босна и Херцеговина, 143 нови случаи на инфекција со коронавирус беа потврдени во понеделникот, а девет заразени лица починаа во последните 24 часа, објавија институтите за јавно здравје на ентитетот.

По тестирањето на нешто повеќе од 1.100 примероци, потврдена е инфекција со вирусот кај 91 лице од Федерацијата БиХ и кај 52 од Република Српска.

Индивидуално, најголем број на новозаразени има во Бања Лука, каде од недела се потврдени 23 нови случаи, во Бихаќ имало 14, а во Сараево само три.

За време на викендот, помал број новозаболени лица е честа појава во БиХ затоа што тогаш се прават помалку тестови. Сепак, здравствените власти во таа земја тврдат дека инфекцијата е во секој случај под контрола и дека нема потреба од воведување дополнителни ограничувачки мерки.

Наставата во средните и основните училишта продолжува да се одвива во училниците и сите угостителски објекти во земјава се отворени до 23 часот.

Нешто повеќе од 6.000 инфекции во моментов се сметаат за активни во БиХ, но бројот на тешки случаи е релативно мал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.