Во БиХ од почетокот на епидемијата со корона вирус се заразени 3141 лице, оздравеле 2197, а починале 168, се вели во податоците од Министерството за цивилни работи во Советот на министри.

Во Република Српска се потврдени 1724 заразени, оздравеле 1200 лица, а починале 119, пренесува Српскаинфо.

Во Федерацијата на БиХ заразени се 1397 лица, оздравеле 981, а починале 45. Во дистриктот Брчко регистрирани се 20 заболени, оздравени се 16, а починати се 4 лица.

Во БиХ тестирани се 79079 лица, од кои во Република Српска 32.703, а во ГБиХ 45.457 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.