Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, денеска изјави дека, според проценките на полицијата, за време на новогодишната ноќ низ централните градски улици поминале околу 100.000 луѓе, а најмногу за време на новогодишниот концерт – околу 50.000 луѓе.

Сѐ помина без инциденти. Наша проценка е дека во Белград има околу 100.000 туристи и дека Белград за време на новогодишните празници заработил меѓу 90 и 100 милиони евра –  изјави Весиќ за телевизија Пинк.

Тој изјави дека најголем број туристи се од регионот, но имало и многу од Турција, Бугарија, Русија и арапските земји.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.