Во рацете на албанските граѓани сè уште има 325 илјади парчиња оружје, кое го поседуваат нелегално.

Овој податок се наведува во усвоената владина стратегија, која започна со подготовка на акционен план за намалување на оружјето кое нелегално го поседуваат граѓаните.

Грабежот во армиските депоа за време на пролетните немири во 1997 година значително го зголеми бројот на оружје, муниција и експлозивен материјал во рацете на граѓаните. По толку години, иако се преземени серија акции за доброволно предавање, повторно, околу
40 отсто од оружјето продолжува да биде во рацете на цивилите, стои во документот.

целиот текст на на следниов линк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.