Внукот на Тито, Јошкa Броз нема дилема дека Американците  почнале со подготовки за војна на овие простори во 1970 и 1971 година.

Нормално е дека знаеја дека Тито е во поодминати години и дека не може да живее 150 години. Американците знаеле за Граѓанската војна затоа што ја подготвувале и планирале.. Се што беше направено, и политички и економски, беше направено за да се распадне Југославија. По смртта на Тито, сите земји го укинаа одложеното плаќање на Југославија. Ниту една светска економија не би можела да издржи да ги плати сите свои долгови и да го унапреди купувањето на нова роба, а тоа се случи со Југославија – забележува Броз

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.