Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина.Засега нема информации за тоа како конкретниот сој пристигнал во Грција.

Националната организација за јавно здравје на Грција, во соопштенијата за новите случаи на Ковид-19 во земјата и за епидемиолошката слика, секој четврток ги вклучува и резултатите поврзани со потврдените мутации, па така, според последните податоци, од 1.567 анализирани позитивни случаи во периодот од 15 април до 27 мај 2021 година, најголемиот дел, 1.112 се однесуваат на британскиот сој Β.1.1.7 (Variant VOC 202012/01), пет се од јужноафриканскиот B.1.351/501Y.V2 (Variant VOC 202012/02), три од индискиот сој B.1.617.2 (VOC-21APR-02) и еден е од бразилскиот P.1.2 (VOC-21JAN-02).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.