Бугарската партија ВМРО, на министерот за одбрана Красимир Каракачанов излезе со свој коментар отако Бугарската академија на науките се произнесе дека македонски јазик не постои.

Оваа партија позната по својот антимакедонски став го потсетува премиерот Зоран Заев за неговото бугарско потекло.

Впрочем, Заев најдобро го знае тоа: тој е од Струмичко, тој крај буквално последен беше одземен од Бугарија, според одредбите од Нјескиот договор. До ден денес, кога роднините и сограѓаните на Заев ќе отидат во други делови на Македонија сигурно уште ги прашуваат дали се „Бугари“ – стои во дел од соопштението на бугарското ВМРО.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.