Влошена е општата состојба на српскиот патријарх Иринеј како последица на Ковид-19, соопшти Српската православна црква.

„Постојаниот конзилиум на лекари, во присуство на лекари од Руската Федерација, ја следи општата и клиничката состојба на Српскиот патријарх Иринеј”, соопшти СПЦ.

Патријархот (90) се лекува на Воено-медицинскиот центар Карабурма од 5 ноември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.