Српската полиција приведе 25-годишен маж од Књажевац, откако во една продавница на продавачката и кажал дека доаѓа од Италија и дека ќе ги зарази со коронавирус, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија.

Тој се товари за кривично дело предизвикување паника и нереди.

Судија по претходна постапка му изрече притвор во траење од 30 дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.