Владата во Приштина го одложи спроведувањето на мерките за еден месец.

Како што објави „Коха“, одлуката е донесена по средбата на шефовите на косовските државни органи со американскиот амбасадор Џефри Ховени. САД побарале спроведувањето на одлуката да се одложи за 30 дена.

Владата на Република Косово најостро го осудува блокирањето на патиштата на северот на Косово и пукањето во вооружени лица таму. Станува збор за тенденција за дестабилизација на Косово и загрозување на мирот и безбедноста на граѓаните и нашата држава. Имаше бројни агресивни дејствија поттикнати и подготвени од официјален Белград. Премиерот Курти заедно со претседателот Османи и вицепремиерите Бислими и Гервал се сретнаа со американски и европски меѓународни партнери. Во оваа прилика, Владата на Косово се обврзува дека од понеделник, 1 август 2022 година, ќе го одложи спроведувањето на две одлуки од 29 јуни 2022 година, за 1 септември 2022 година, кога ќе се отстранат сите барикади и ќе се воспостави целосна слобода на движење по сите патишта на северот на Косово. Им благодариме на меѓународните партнери, особено на американскиот амбасадор Џефри Ховени за нивната посветеност и придонес – се вели во соопштението на Владата, пренесува „Коха“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.