За викенд се затвора Кантонот Сараево, за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Затворањето почнува во петок во 20 часот и ќе трае до понеделник во 7 часот наутро. Ова го потврди Един Форто, премиер на Кантонот Сараево. Ќе работат само аптеките, продавниците за храна, бензинските пумпи. Ќе работат здравствените установи и јавниот градски превоз.

Ќе биде дозволена единствено достава на храна, рекол Форто.

Инаку, во Кантонот Сараево во изминатите 24 часа се регистрирани 451 нов случај на Ковид-19, пишува „Дневни аваз“.

Во БиХ досега од коронавирусот починаа повеќе од 5.200 луѓе. Повеќето земји во регионот и во Европа ги враќаат рестрикциите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.