Халкидики вчера беше погодено од незапамтено невреме со ветер од дури 120 километри на час, кој спаѓа во ураган од прва категорија.

Според последните податоци загинале најмалку 7 лица, меѓу кои и две деца, а повредени се околу 120 лица.

Ветерот кој го погоди полуостровот достигнал брзина од најмалку 100 километри на час, а со себе носел столици, маси, корнел дрвја од земјата, ги фрлал на возилата и рестораните.

Една Романка настрадала кога ветерот на таверната фрлил киоск, па кровот и паднал директно на главата. Син и (8) се обидел да и помогне, но ветерот го подигнал и силно отфрлил на земја, после што и детето починало.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.