Претставниците на Организацијата на воени ветерани на т.н. ОВК најавија можни протести преку кои ќе изразат незадоволство на неодамнешните акции на Специјалниот суд, пишуваат косовските медуми.

Бившиот командант на ОВК, Сајих Мустава е уапсен денеска и е прв притвореник во Специјалното обвинителство во Хаг.

Командатот „Цалји“ беше дел од Националното ослободително движење од 1988 година, пишува Коха.

Некои од неговите соработници во тоа време одбиваат да разговараат за случајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.