Еден од најголемите заговарачи на НАТО бомбардирањето на Србија, Весли Кларк и Медлин Олбарајт не сакаат поделба на Косово, пишува „Република.рс“. Причина за тоа се бизнисите кои тие ги имаат во Косово.

Поранешната државната секретарка е вклучена во телекомуникацискиот бизнис, додека Генералот управува со неколку рудници.

Република.рс анализира дека нивните бизниси ќе бидат сериозни загрозени доколку се реализира планот за поделба и Северот на Косово да остане под владение на Србија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.