Можам само да замислам како им е. Оваа информација ја добив утрово затоа што една ученичка која била на екскурзија и се јавила на мајка си. И оттогаш сите сме во шок. Никој не знае што точно се случило, повеќе ќе знаеме во понеделник. Прашање е дали воопшто ќе има настава во понеделник поради овој трагичен настан. Го познавав тоа момче. Тоа е страшна трагедија – велат од училиштето на починатото хрватско момче во Прага.

Во тек истрага, а повеќе информации ќе се знаат кога амбасадата во Чешка ќе испрати официјален извештај. Смртта на ученикот наводно е несреќен случај, односно пад од височина.

Инаку, на училишниот излет беа учениците од општите и јазичните средни училишта, трета и четврта година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.