Во Специјалниот суд во Белград започна  рочиште за судењето на Беливук и неговата група.Српските и грчките истражители кои работат на расветлување на убиствата на Игор Дедовиќ (43) и неговата „десна рака“, Стеван Стаматовиќ (43) во Атина,

Ссобраните докази  водат до Вељко Беливук и неговиот клан. Во моментот на ликвидацијата Вељко Беливук бил во Атина.

Убиството кое го потресе регионот се случи на 19 јуни 2020 година минатата година во Атина. Тогаш беа убиени Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ. Тие поседувале македонски пасош и оти со него влегле во Грција.

Дедовиќ и Стаматовиќ беа изрешетани во еден ресторан додека седеа со свои сопруги и децата. Напаѓачите точно знаеле за нивната локација бидејќи сопругите се чекирале на Фејсбук.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.