Сведочењето на сведокот-обвинетиот Бојан Хрватин на судењето на кланот на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ потврди дека Веља Невоља и Никола Вушовиќ, познат како Џони од Врачар, биле во крвава пресметка.

Конфликтот кулминирал поради пратка од 380 килограми кокаин што требало да биде дистрибуирана за понатамошна дистрибуција меѓу двајцата.

Тимот на Беливук и Џони дејствувале како две групи дилери и убијци најмени од шефот на Радоје Звицер.

Во принцип, до Беливук стигна информација дека Џони се подготвува да го ликвидира, како што сведочеше Хрватин, и тој почнал да подготвува план за удар. Благодарение на Звицер, тој план за убиство на Џони на крајот беше прекинат, но недовербата останала.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.