Вечерва во 21.36 часот уште еден земјотрес ја потресе Петриња во Хрватска.

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар потресот бил со јачина од 3,3 степени според Рихтер.

Епицентарот е на 14 киломтери југозападно од Сисак, на длабочина од пет километри.

Според Индекс, луѓето во Петриња, Глина и Сисак јавуваат дека го почувствувале тресењето и дека повторно се слушала бучава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.