Министерот за финансии во владата на Алексис Ципрас, Јанис Варуфакис, во интервју за бугарски „Капитал“ отворено зборува за еврозоната, вкупниот долг, за левицата и десницата.

Дојдов на 60-годишна возраст, но никогаш не е доцна, рече грчкиот економист, кој првпат престојува во Бугарија на банкарска конференција организирана од Капитал.

Првиот совет што ѝ го даде Варуфакис на Бугарија е да не влегува во еврозоната.

Тоа би било грешка. Не правете го тоа, рече тој во интервјуто за „Капитал“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.