Рускиот Институт Гамилеа ги одобри за употреба 550-те илјади вакцини „Спутник V“ кои се произведуваат на Торлак, до 13-ти август, пренесува Блиц.

Министерот за иновации и технолошки развој Ненад Поповиќ изјави дека Институтот Гамалеј синоќа ја одобри вакцината од Торлак, за кои се вели дека имаат потполно ист квалитет како вакцините кои се произведуваат во Русија.

Тој појасни дека со најголеми светски стандарди се контролираат 18 параметри и сите покажуваат добри резултати.

Поповиќ смета дека вакцините се спремни за употреба

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.