Албанскиот претседател Илир Мета, потсетувајќи на егзодусот на албанските граѓани на 8 август 1991 година, кон Италија, го нарече тоа сведоштво пред целиот свет за „трагедијата и болката на народот што страдал со децении од насилство, угнетување, беда и изолација.

На 8 август 1991 година бродот „Валона“ со околу 20.000 Албанци на палубата го започна своето патување кон слободата, станувајќи симбол на надеж за нов живот и подобра иднина. Нивното пристигнување на италијанскиот брег беше сведоштво пред целиот свет за трагедијата и болката на народот што страдаше со децении од насилство, угнетување, беда и изолација, напиша Мета на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.