Со зборивите „тој е политичар кој се залага за Голема Албанија, одобрен од Сорос“, албански портал го опишува претседателот на Самоопределување, Албин Курти, познат по радикалните изјави.

Самоопределување победи на изборите одржани изминатиот викенд, додека само 11,63 проценти од гласовите беа за коалицијата формирана од премиерот во заминување Рамуш Харадинај. Од 95,88 проценти од гласачките ливчиња преброени до понеделник наутро, 25,79 проценти од гласовите ги собра ултранационалистичката, екстремно левичарската партија „Ветевендосје“. 25,05 проценти гласаа за партијата на поранешниот премиер Иса Мустафа „Демократска лига на Косово“ (ЛДК), додека „Демократската партија на Косово“ (ПДК) беше трета со 21,15 проценти, пренесе косовскиот портал kosovapress.com.

Унгарската новинска агенција В4НА ги пренесува пишувањата на албанските портали според кои „спасителот на Косово е Рамуш Харадинај, а не Албин Курти, кој е сојузник на Сорос“, албански весник ја цитираше објавувата на Фејсбук на косовскиот правник Атлин Гоџај.

Гоџај рече дека Албин Курти „зборува за Сорос“ на Балканот и се обидува да воспостави Голема Албанија, пишува албанскиот портал cna.al. Претпоставката на порталот се чини дека е засилена со фактот дека Албин Курти со години се прикажува како херој во целата телевизиска и медиумска пропаганда и се крие дека политичарот е всушност едно од „оружјата“ на Сорос на Балканот .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.