Петриња денеска околу 13 часот беше погодена од уште еден посилен земјотрес, со јачина од 4,1 степен според Рихтер, јави ЕМСЦ.

Земјотресот се почувствувал и во Загреб, пишуваат хрватските медиуми.

Тресењето траело пет секунди.

Во текот на изминатата ноќ во Петриња беа почувствувани девет земјотреси, од кои најсилниот беше 3,1 степен според Рихтеровата скала.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.