Уапсени се петмина мигранти кои пред неколку денови во Центарот за бегалци во близина на Ваљево малттретираа вработена затоа што несакајќи им згазнала на прострирка за молитва.

Тие ја терале да ја бакне простилката и да им се извини и таа од страв дека ќе ја убијат ги послушала.

Тие ќе одговараат за принуда, злоставување и мачење и им се заканува казна затвор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.