Источна Хрватска, денеска, околу 10 часот ја погоди невреме проследено со силен ветер што донесе голем број проблеми за граѓаните. Ветрот уништи дрвја, однесе покриви на куќи, многу населени места се без струја.

Граѓаните пријавуваат и превртени пластични контејнери за отпад, скршени гранки на дрвја, скршени стакло на прозорци, искинати мрежи против комарци, уништени градини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.