Унгарија денеска ќе ја добие првата серија од руската вакцина против Ковид-19, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто.

Минатиот месец Унгарија стана првата земја членка на ЕУ која ја купи руската вакцина Спутник V.

Според Сијарто, во земјата денеска ќе пристигнат 40.000 дози од руската вакцина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.