Како дел од построгите епидемиолошки мерки, кои во Хрватска ќе стапат во полноќ, училишниот одмор е продолжен за седум дена.

Училишните одмори за време на Божиќните и Новогодишните празници вообичаено траат од 24 декември до 8 јануари следната година. Како што потврдило Министерството за образование за хрватскиот портал Индекс, годинава празникот ќе биде продолжен за една недела и учениците ќе се вратат на училиште на 18 јануари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.