Горан Влаовиќ, викан Горо (38), кој на хрватскит остров Паг, на 21 август беше застрелан во задниот дел од главата од страна на Душко Танасковиќ (28) од Крагуевац, ќе биде погребан на новите гробиштата на Бежанија, во гробница вредна 900.000 динари.

Според информациите, телото на убиениот Црногорец е пренесено во мртовечницата на Бежанијска Коса.

Семејството ангажирало агенција за погреб, која ги извршила сите процедури за транспорт на убиениот Влаовиќ од Хрватска. Бидејќи не можат да купат гробови на Новите гробишта, каде што бил кремиран вујкото на Влаовиќ, решиле да го погребаат синот во Бежанија – вели извор за „Објектив“.

На гробот каде што ќе биде погребан убиениот Влаовиќ веќе има надгробна плоча и споменик.

Багерот ќе работи и на денот на погребот

Гробот за Влаовиќ ќе се копа само на денот на погребот. Тој е лоциран подалеку од убиените членови на „Кавачкиот“ и „Шкаљарскиот“ клан, чии семејства во последните две години платиле и до три милиони евра за нивните гробови – вели добро упатен извор.

Инаку, на гробиштата Бежанија почиваат многу луѓе за кои се верува дека „паднале“ за време на војната на двата моќни балкански криминални кланови.

Кој се почива на Бежанија?

Семејството платило 25.000 евра за последното почивалиште на Страхиња Стојановиќ (30), кој загина во септември 2020 година во експлозија на џип БМВ X5 во Нов Белград. Семејството купило семејна гробница за четири лица во близина на влезот на гробиштата.

Скапиот црн мермерен гроб е платен во готово 2.726.190 динари. Тој е погребан на таканаречената „кавачка“ страна на гробиштата, додека „Шкалјарците“ се од другата страна на улицата.

Така, Бојан Мирковиќ (34) е погребан на 12 ноември 2020 година на гробиштата Бежанија, во гробница за која неговото семејство платило 2,1 милион динари.

Веднаш пред него има голема гробница каде што е погребан Милан Миловац или Цигла (47), кој беше убиен во Еквадор на 12 јануари, а беше близок соработник на Дарко Шариќ (50). Токму Шариќ сега е осомничен за неговата смрт.

Неговото семејство купило голема гробница во таканаречениот елитен дел на гробиштата, за која платиле 2.940.210 динари. Гробницата е направена од најквалитетниот црн мермер, еден од најголемите во тој дел од гробиштата и е наменет за шест лица.

На страната на „Кавчаните“, во гробницата за која семејството плати 29.000 евра, во мај годинава беше погребан Лука Перенчевиќ (28), навивач на Ф.К.Рад кој беше избоден со нож во салата во белградската населба Бањица. Изграден е од посебен вид гранит и е заѕидан, а предвиден е за четири лица. Се наоѓа зад гробот на убиениот Страхиња Стојановиќ, кој се поврзувал со „кавачкиот клан“.

Саковиќ го убил Лука од Карабурма?

Според последните податоци од истрагите на регионалните безбедносни служби, човекот кој го уби Милиќ Миња Шаковиќ во Будва е извесен Лука од белградската населба Карабурма. Наводно, тој човек е вмешан во друго злосторство извршено во Белград и наводно е близок со криминалната група Беливук-Миљковиќ, но и со „вештерскиот клан“ на Никола Вушовиќ.

Според неофицијални информации, црногорската полиција наскоро ќе објави се што знае за убиството на Шаковиќ, инаку високорангиран „Шкаљарец“, како и дали . во сè е вмешан токму Душко Танасковиќ, кој беше уапсен за убиството на Горан Влаовиќ на Паг.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.