Првите посериозни кавги меѓу Земунскиот клан се случија на почетокот на 2000 година а за што ако не за жена. Ана Симиќ е девојката која го разби кланот и неколкумина прати или во гроб или во затвор.

Која е Ана Симиќ?

Убавата Ана е сопруга на Цветко Симиќ, кој исчезна во Белград. Неколку недели подоцна полицијата во Загреб го пронајде неговиот Мерцедес.Тоа беше причина да има потрага по него и неговото тело беше пронајдено во езерото „Јарун“.

Како убиец беше посочен Сретко Калиниќ наречен Звер кој на судењето тврдел дека спиел со Ана и затоа имале нерасчистени односи.

Кон крајот на 2010 година Калиниќ беше префрлен во затворот во Белград за помагање на атенататот врз Зоран Ѓинѓиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.