Твитер избриша 20.000 лажни профили поврзани со српската, саудиската и египетската влада. Избришани се исто така и профили поврзани со властите во Хондурас и Индонезија кои ја нарушиле политиката на оваа мрежа и биле „насочени кон поткопување на јавната комуникација“, објавија од компанијата.

Јоил Рот, шеф за интегритет на страниците, рече дека отстранувањето е дел од тековните активности на компанијата за откривање и истражување информации и профили зад кои стои поддршка на држави.

Од профилите отстранети на твитер се и 8,558 што беа поврзани со Српската напредна партија (СНС) на претседателот Александар Вучиќ. На профилите беа објавени повеќе од 43 милиони твитови со кои се засилува позитивното покривање на вестите за владата на Вучиќ и се напаѓаат неговите политички противници.

Компанијата за социјални медиуми избриша повеќе од 3.000 сметки за кои се вели дека биле проследени со вработените кои работат за претседател на Хондуран, Хуан Орландо Хернандез.

Твитер ги прочисти мрежите со лажни профили поддржани од државата откако беше критикуван дека се користи како средство за дезинформација. Минатиот месец Твитер презеде заедничка акција со Фејсбук за да ја оневозможи операцијата поврзана со Москва за распалување на расните тензии во САД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.