Тужбата против НАТО за употреба на осиромашен ураниум за време на бомбардирањето на Србија во 1999 година стигна во седиштето на Алијансата. Адвокатот на тужителите Срѓан Алексиќ вели дека правдата треба да биде задоволена и оти НАТО мора да исплати оштета.

НАТО за 11 недели колку што траеше бомбардирањето изврши 2300 удари и фрли 22000 тони проектил, и бомби со осиромашен ураниум.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.