Турскиот попис на Косово од 1455 година покажува дека во тоа време  имало неспоредливо помалку Албанци од Срби. Од сите имиња и презимиња споменати во пописот, 95,88 отсто биле со српско потекло, а само 0,26 од албанско потекло. Во тој период имало 13.000 српски куќи, а само 46 албански.

Пописот од 1455 година вклучувал и машки и женски имиња кои во тоа време биле дадени на Косово . Најпопуларните машки имиња беа Радислав, Богдан, Радица, Степан и Никола, додека женските имиња беа Оливера, Радислава, Стојислава, Јелена, Станислава, Владислава и Влкосава.

Еден век порано Србите на оваа земја ги дале најчестите имиња Рајко, Милош, Радослав, Богоје, Дорослав, Богдан, Прибоје и Милован.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.