Бројот на новозаразени со коронавирус во Турција се зголеми за 1.256 во текот на вчерашниот ден, соопшти турскиот министер за здравство Фахретин Коча на својот профил на Твитер.

Тоа е рекорден број новозаразени лица од јуни.

Вкупниот број на заразени лица со Ковид-19 во таа земја е 278.117.

Во Турција починаа 21 лице во изминатите 24 часа, така што смртниот биланс изнесува 5.955.

Турција ги укина делумните рестриктивни мерки на 1 јуни и планира да ги отвори училиштата следниот месец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.