Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ) денеска ја стави Турција под надзор поради пропусти во борбата против перењето пари и финансирање на тероризмот.

Шефот на ФАТФ, Маркус Плејер изјави дека постојат „сè уште сериозни проблеми“ при контролата на финансиските операции во Турција, поради што организацијата ја вклучила Турција во својата сива листа на земји под засилен надзор поради стратешки недостатоци во нивните режими за борба против перење пари и финансирање тероризам.

Турција денеска ја нарече „неправедна“ одлуката на Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ), да ја стави Анкара под надзор поради пропусти во борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот.

– Да се ​​стави нашата земја на сивата листа е неправедно, се наведува во соопштението на турското Министерство за надворешни работи, во кое се истакнуваат напорите на Турција за борба против финансискиот криминал и терористичките организации.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.