Дилемата на изборите е демократија или Мицотакис, порачал лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас за време на неговиот говор во атинска населба, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Ципрас детално се осврнал на скандалот со прислушувањата, истакнувајќи дека Мицотакис не користел само „парадржавни методи“, туку следењата биле „метод на владеење“.

Додал дека предлогот за недоверба на Владата што од СИРИЗА беше доставен до Парламентот, сега се префрла на народот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.