Во водите на Црно Море, во близина на Истанбул, утрово се судрија танкер, кој пловел под руско знаме, и турски рибарски чамец.

При судирот рибарскиот чамец потонал, а канцеларијата на истанбулскиот гувернер соопшти дека тројца државјани на Турција се водат како исчезнати, а други тројца се спасени.

Во потрагата за исчезнатите се ангажирани и нуркачи.

Рускиот брод „Глард 2“ пловел од Ростов на Дон до Измир, во западниот дел на Турција.

Поради густа магла времено е затворен Босфорскиот теснец, објави на Твитер канцеларијата на гувернерот на Истанбул.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.