Владата на Србија донесе одлука за ограничување на цените на основните животни намирници, заштитната опрема и средствата за дезинфекција.

Владата донесе и заклучок со која забраните за јавни собири во затворени простории со 100 луѓе се намалува на 50 луѓе.

Владата им упати и препорака на граѓаните постари од 65 години да го ограничат своето движење и што помалку да излегуваат од дома имајќи предвид дека тие се најзагрозени од коронавирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.