Во близина на хрватскиот остров Зларин, во Јадранското Море се урна воен хеликоптер, соопшти хрватското Министерство за одбрана. Според Шибеник.ин, во морето е пронајдено тело на една личност, кого спасувачите околу пладне го извлекле од морето.

До падот на хеликоптерот Kiowa ОХ-58 за време на тренажен лет, кој почнал денеска во 10.30 часот. Хрватското МО информира дека се преземаат сите мерки и активности со цел пронаоѓање и спасување на екипажот.

Засега не знаеме колку луѓе биле во хеликоптерот. Сите околности ќе бидат истражени, соопшти полицијата во Шибеник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.